Gebelik Şekeri Nedir?

 

gebelik-sekeri-hastalikbelirtileri.net

Gebelik şekeri nedir? Gebelikte şeker hastalığı dediğimizde aslında hepimizin aklına gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı gelmektedir. Ama hastaların bir grubu da gebelik öncesi mevcut şekeri olan halihazırda şeker hastası gruptur. Bu anlamda 2 grubu birbirinden ayırmak gerekmektedir. Çünkü şeker hastalığı, gebeliğin 24.haftasından sonra ortaya çıkan gebelikte oluşan bir takım fizyolojik değişikliklerin patolojik haliyle ortaya çıktığı ve gebeliğe özgü bir durumdur. Gebelik sona erdiğinde ise ortadan kalkar. Fakat mevcut şekeri olan gebeler ise tamamen farklı bir gruptur. Bu grupta ortaya çıkan belirtiler hem anne hem bebek için çok farklı sonuçları doğurmaktadır. Dolayısı ile bu iki grubu birbirinden ayrı tutmak gerekmektedir.

Gebelikte şeker hastalığı tanısının alınması, hekimler açısından önemli bir durumdur. Ya da gebe kalmayı planlayan şeker hastalarının gebelik öncesi değerlendirmelerinin yapılıp, takip edilmesi önem arz etmektedir.

Gebelik Şekeri ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Aslında her gebenin, gebelik sırasında şeker hastalığını bilmesi, bu konuda bilinçlenmesi çok önemlidir. Bu anlamda gebelik şekeri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şu şekildedir:

Ailede şeker hastalığı yoksa, obez değilse veya beslenmesi düzgün ise gebelikte şeker hastalığı olmaz. Bu bilgi, doğru bilinen yanlış bilgi kapsamında yer almaktadır. Çünkü son derece zayıf, beslenmesine çok dikkat eden, ailede öyküsü bulunmayan kişilerde de maalesef gebelikte şeker hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu durumu tanıyabilmek açısından: Bireylerin aile öyküsü ne olursa olsun, beslenmesi düzgün olsun olmasın, gebelik sırasında herkese tarama testlerinin yapılması önerilmektedir.

Gebelikte Yapılan Şeker Yükleme Testleri Riskli Midir?

Gebelik şekeri yükleme testleri riskli mi? Gebelik şekerini tanıyabilmenin tek yolu, gebelik esnasında yapılan gebelik şekeri testleridir. Bu testler ile ilgili de kamuoyunda sıklıkla tartışmalar yaşanmaktadır. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse:

Gebelik esnasında yapılan şeker yükleme testlerinin anne veya bebek sağlığı açısından çok uzun yıllardır herhangi bir risk getirdiğine dair bulguya rastlanmamıştır. Yani güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir. Eğer tam tersine gebelikte şeker hastalığı var ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı gözden kaçırılır ise bu durum anne ve bebek açısından risk oluşturmaktadır. Bu durum bebeğin aşırı derecede irileşmesine neden olur. Yine bebeğin ilerleyen yıllarda doğum sonrası dönemde de bir takım metabolik sorunlar yaşaması muhtemeldir. Bu durumda bebeğin kan şekeri düşebilir, bu kan şekeri düşüklüğüne bağlı epilepsi yani sara nöbetleri geçirmesi de olasıdır.  Bunun yanı sıra bebek sarılık geçirebilir, elektrolitlerinde birtakım sorunlar çıkabilir. Yine uzun yıllarda ergenlik çağında yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıkların daha fazla yaşanacağına dair bulgular söz konusudur. Dolayısı ile anne karnında annenin kanı ile beslendiği dönemde şekerin yüksek olması hekimlerce uygun görülen bir durum değildir. 

Content Protection by DMCA.com