Tükenmişlik Sendromu Nedir?

 

tukenmislik-sendromu-hastalikbelirtileri.net

Tükenmişlik sendromu, herkesin aşina olduğu gündelik yaşamımızda da sıklıkla karşılaştığımız duygu durum halleridir. Psikiyatride tükenmişlik, bir sendrom olarak tanımlanmakla birlikte bir hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Tükenmişlik sendromunda bazı belirtiler mevcuttur. Peki nedir bu belirtiler? Bu belirtileri duygusal ve fiziksel belirtiler kümesi olarak 2 ye ayırmak mümkündür. Tükenmişlik sendromu, aslında depresyondan biraz daha fazla farklı gelişmektedir. Fiziksel olarakta yorgun hissettiğimiz, depresyona benzer şekilde ağrılarımızın olduğu, duygusal olarakta isteksiz olma halidir. Depresyondan farkı ise depresyonun, bir psikiyatrik hastalık olarak değerlendirilmiş olması ve yaşamımızda sıklıkla tükenmişlik duygu durumlarının yaşanmasıdır. Yani tükenmişlik sendromu adı altında yaşamış olduğumuz duygu durumlarını hayatımızın her alanında sıklıkla yaşamaktayız.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu belirtileri şu şekildedir:

  1. Sıklıkla duygusal anlamda duyarsızlaşma
  2. Yapılan işlere karşı duyulan isteksizlik
  3. Motivasyon düşüklüğü
  4. Özgüven düşüklüğünün yaşanması
  5. Fiziksel anlamda ağrıların artması
  6. Uyku-uyanıklık sürelerinin bozukluğu
  7. Önemli ölçüde enerji düşüklüğünün sıklıkla yaşanması tükenmişlik sendromu belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bir de depresyondan farklı olarak tükenmişlik sendromu yaşayan kişi, depresyondaki kişi gibi ruh halini yeterince iyi tanımlayamamaktadır. Bazen bu durum, dışarıdan gözlenebilmekte olup uzman kişiler tarafından da değerlendirilmektedir. Bu yüzden aradaki farklılık, duygu durumlarının sözcüklere dökülebilmesi açısından ayırt edilebilmektedir.

Tükenmişlik Sendromunun Nedeni Nedir?

Tükenmişliği en sık, iş yerlerinde yaşadığımız bir gerçektir. Bunun dışında gerek sosyal ilişkilerde gerekse ev hanımlarının ev işi yaparken yaşamış olduğu duygu durum halleridir. Peki tükenmişlik sendromu nedeninedir? Aslında bu durumu kabaca 2 ye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki içerisinde bulunduğumuz şartlara bağlı olarak gelişen çevresel faktörler ve kişilik özelliklerimiz bu durumu yaşamaya eğilim gösterdiğimiz anlamını taşımakta.

Çevresel faktörlere baktığımızda örneğin, iş yerinizde kendi potansiyelinizin üzerinde bir sorumluluk üstendiğinizde yaşanabilecek duygu durumları buna örnek verilebilir. Kişisel faktörlere örnek verecek olursak, genellikle mükemmeliyetçi, rekabetçi, özellikle hata yapmaya toleransı az olan kişilerin tükenmişlik sendromu yaşadığını gözlemleyebiliyoruz.

Peki mükemmeliyetçi kişilerin özellikleri nedir? Mükemmeliyetçi kişiler, kendilerinin ve başkalarının hata yapma toleransının az olmasını isterler. Bu anlamda kendi hatalarına karşı da iç diyaloglarında epey acımasızca bir diyalog sürdürmektedirler. Bunun dışında, küçük bir başarısızlık ve hedefe ulaşamadıklarında eleştirel ve talepkâr olabilmektedirler. Bu da dolayısı ile bireyleri, kronik bir stres yaşamına doğru sürükleyebilmektedir. Bu nedenle mükemmeliyetçi kişiliklerin, rekabetçi kişiliklerin, tükenmişlik sendromuna eğilimli kişiler olduğunu söylemek mümkündür. Diğer bir açıdan bakıldığında özgüveni düşük, öz yeterliliği düşük olan kişilerin de tükenmişlik sendromu yaşamaları olasıdır.

 

 

Content Protection by DMCA.com