Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

okb2-hastalikbelirtileri.net

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), tekrarlayan, istenmeyen düşünceler (obsesyonlar) ve belirli eylemleri (kompulsiyonlar) yapmak için mantıksız, aşırı dürtülerle karakterize olmuş bir bozukluktur.

OKB’si olan kişiler, düşüncelerinin ve davranışlarının mantıklı olmadığını bilseler de, genellikle onlara engel olamazlar.

Obsesif kompulsif bozukluk Belirtileri

OKB ile ilişkili obsesif düşünceler veya kompulsif davranışlar genellikle her gün bir saatten fazla sürer ve günlük yaşama fazlasıyla müdahale eder.

Takıntılar

Bunlar tekrar tekrar ortaya çıkan üzücü düşünceler veya aşırı dürtülerdir.

OKB’si olan kişiler onları görmezden gelmeye veya bastırmaya çalışabilir, ancak düşüncelerinin bir şekilde doğru olabileceğinden korkarlar.

Bastırmayla kaygısı da dayanamayacak kadar büyük hale gelebilir ve kaygılarını azaltmak için zorlayıcı davranışlarda bulunabilirler.

Zorunluluklar

Bunlar, bir saplantının getirdiği stresi ve endişeyi geçici olarak gideren, tekrarlayan eylemlerdir. Sıklıkla, dürtüleri olan insanlar bu ritüellerin kötü bir şey olmasını engelleyeceğine inanırlar.


okb-hastalikbelirtileri.net

Obsesif kompulsif bozukluk Tedavisi

OKB için tipik bir tedavi planı genellikle hem psikoterapi hem de ilaçları içerecektir. Her iki tedaviyi birleştirmek genellikle en etkili olanıdır.

İlaç tedavisi

OKB semptomlarını azaltmak için antidepresanlar reçete edilir.

Seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI), obsesif davranışları ve kompulsiyonları azaltmak için kullanılan bir antidepresandır.

Terapi

Bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşma terapisi, size düşünce ve davranış modellerinde değişikliklere izin vermeye yardımcı olabilir.

Bilişsel davranış terapisi (CBT) birçok insan için etkili olan konuşma terapisidir.

OKB’ye ne sebep olur?

OKB’nin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak araştırmacılar, beynin belirli bölgelerinde, bazı sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı bir kimyasal olan serotoninin normal şekilde yanıt vermemesinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Genetiğin OKB’ye de katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Sizde, ebeveyninizde veya bir kardeşinizde OKB varsa, başka bir birinci derece akrabanızın buna sahip olma ihtimali yaklaşık yüzde 25’tir.

OKB Türleri

Birkaç farklı obsesyon ve zorlama türü vardır. En iyi bilinenler şunlardır:

  • ilgili temizlik ve yıkama zorunlulukları ile kontaminasyon (mikrop) korkusu içeren takıntılar,
  • simetri veya mükemmeliyetçilikle ilgili takıntılar, sıralama veya yeniden yapma zorunlulukları

“Be Mighty: A Woman’s Guide to Liberation to Anxiety, Stress and Stress Using Mindfulness and Acceptance” kitabının yazarı Dr. Jill Stoddard’a göre, diğer takıntılar şunları içerir:

  • müdahaleci ve istenmeyen cinsel düşünceler
  • kendine veya başkasına zarar verme korkusu
  • dürtüsel davranma korkusu (bir sessizlik anında bir lanet kelimesini bulanıklaştırmak gibi). Bunlar kontrol etme, sayma, dua etme ve tekrarlama gibi zorlamaları içerir ve ayrıca keskin nesnelerden kaçınmak gibi kaçınmayı (zorlamalardan farklı olarak) içerebilir.

Çocuklarda OKB

Columbia Üniversitesi Anksiyete Kliniğinde doktora sonrası klinik araştırmacı olan Dr. Steve Mazza, OKB’nin genellikle iki yaş aralığındaki çocuklarda geliştiğini söylüyor: orta çocukluk (8-12 yaş) ve geç ergenlik ile yeni ortaya çıkan yetişkinlik arasında (18-25 yaş), İlgili Bozukluklar.

Mazza, “Kızlar daha büyük yaşta OKB geliştirmeye meyillidir” diyor. “Çocukluk döneminde erkeklerde kızlardan daha yüksek OKB oranı olmasına rağmen, yetişkin erkekler ve kadınlar arasında eşit OKB oranları var.”

OKKB ve OKB

İsimler benzer olsa da, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) ve OKB çok farklı durumlardır.

OKB tipik olarak obsesif davranışları takip eden takıntıları içerir. OKKB, genellikle bir kişinin ilişkilerine müdahale edebilen bir dizi kişilik özelliğini tanımlar.

Content Protection by DMCA.com