Kitap Okumanın Sağlığa Yararları

kitap-okumanin-sagliga-faydalari-hastalikbelirtileri.net

 

Okumak beyninizi sağlamlaştırır.

Seneler süresince meydana getirilen araştırmalar, okumanın tam anlamıyla zihninizi değiştirdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, MRI taramalarını kullanarak, okumanın beyindeki karmaşık bir dönem ve sinyal ağı içerdiğini doğruladı. Okuma kabiliyetiniz geliştikçe, bu ağlar da daha kuvvetli ve daha karmaşık hale gelir.

2013 senesinde meydana getirilen Güvenilir Kaynak araştırmasında, araştırmacılar, roman okumanın beyin üstündeki tesirini ölçmek için fonksiyonel MRI taramaları kullandılar. Katılımcılar 9 günlük bir süre süresince “Pompeii” romanını okudu. Hikayede gerilim arttıkça, beynin daha çok alanında etkinlik görüldü.

Çocuklar ve anne babalar niçin beraber okumalı?

Cleveland Clinic’teki doktorlar, ebeveynlerin çocuklarıyla beraber daha bebeklikten başlayıp ilköğretim yıllarına kadar kitap okumalarını tavsiye ediyor.

Çocuklarınızla kitap okumak, kitaplarla sıcak ve mutlu çağrışımlar kurarak evlatların gelecekte okumayı keyifli bulma ihtimalini yükseltir. Aynı şekilde kelime dağarcığını artırır, özgüvenini yükseltir, iyi yazışma kabiliyetleri geliştirir ve insan beyni olan tahmin motorunu sağlamlaştırır.

Evde kitap okumak, evlatların okuldaki performansını artırır.

Empati kurma kabiliyetinizi artırır

Araştırmalara nazaran, yazınsal kurgu okuyan insanların – karakterlerin iç hayatlarını keşfeden hikayeler – başkalarının duygularını ve inançlarını manaya ile ilgili yüksek bir beceri gösterdiğini göstermiştir.

Tek bir yazınsal kurgu okuma seansının bu duyguyu tetiklemesi olası olmasa da, araştırma, uzun vadeli kurgu okuyucularının daha gelişmiş bir zihin teorisine haiz olma eğiliminde bulunduğunu gösteriyor.

Kelime bilginizi geliştirir.

Araştırmacılar, genç yaşlardan itibaren tertipli olarak kitap okuyan öğrencilerin yavaş yavaş geniş kelime dağarcığı geliştirdiklerini keşfettiler.

Yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye destek verir.

Araştırmalar, kitap okumanın Alzheimer’ınki benzer biçimde hastalıkları önlediğini kati olarak kanıtlamasa da  her gün matematik sorunlarını okuyan ve çözen yaşlıların bilişsel işlevlerini sürdürdüklerini ve geliştirdiklerini göstermektedir.

Ve ne kadar erken başlarsan o denli iyi. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi tarafınca 2013 seneninde yürütülen bir araştırma, tüm hayatları süresince zihni olarak ikazcı faaliyetlerde bulunan kişilerin, bunama hastalarının beyinlerinde bulunan plakları, lezyonları ve tau-protein karışımlarını geliştirme ihtimallerinin daha düşük bulunduğunu ortaya koydu.

Stresi azaltır.

Sizi iyi bir gece uykusuna hazırlar.

 

Content Protection by DMCA.com