Boğmaca nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

boğmaca-hastalikbelirtileri.net

Boğmaca nedir?

Boğmaca, Bordetella pertussis denilen bir bakteri türünün neden olduğu ciddi bir solunum yolu enfeksiyonudur. Enfeksiyon, nefes almayı zorlaştırabilecek şiddetli, kontrol edilemeyen öksürüğe neden olur.

Boğmaca hastalığı her devirden insanı etkisi altına alabilirken, özellikle bebekler ve çocuklar için öldürücü olabilir.

Boğmaca belirtileri

Boğmaca için kuluçka süresi (ilk enfeksiyon ile semptomların başlangıcı arasındaki süre) yaklaşık 5 ila 10 gündür, ancak CDC’ye göre semptomlar üç haftaya kadar görülmeyebilir.

Erken belirtiler soğuk algınlığına benzer, burun akıntısı, öksürük ve ateşi içerir. İki hafta içinde nefes almayı zorlaştıran çok kuru ve inatçı bir öksürük oluşabilir.

Çocuklar öksürdükten sonra nefes almaya çalıştıklarında genellikle “çığlık” sesi çıkarırlar, ancak bu ses bebeklerde daha azdır.

Bu şiddetli öksürük:

 1. Kusmaya
 2. Ağız çevresindeki mavi veya mor cilde
 3. Dehidrasyona
 4. Düşük dereceli ateşe
 5. Nefes almada zorluğa 
neden olabilir.

Yetişkinler ve gençler tipik olarak “boğmaca” sesi olmadan uzun süreli öksürük gibi daha hafif semptomlar yaşarlar.

Siz veya çocuğunuz boğmaca semptomları yaşarsanız, özellikle ailenizin üyeleri aşılanmamışsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Boğmaca oldukça bulaşıcıdır – enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya güldüğünde bakteriler havada uçabilir ve hızla başkalarına yayılabilir.

Boğmaca tedavisi

Gözlem ve solunum desteği için birçok bebeğin ve bazı küçük çocukların tedavi sırasında hastaneye kaldırılması gerekecektir. Semptomlar yeterli sıvı içmelerini engelliyorsa, bazıları dehidrasyon için intravenöz (IV) sıvılara ihtiyaç duyabilir.

Boğmaca bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotikler birincil tedavi yöntemidir. Antibiyotikler boğmacanın erken dönemlerinde çok etkilidir.  Enfeksiyonun geç aşamalarında da başkalarına yayılmasını önlemek için kullanılabilirler.

Antibiyotikler enfeksiyonun tedavisine yardımcı olabilir fakat öksürüğü önlemez veya tedavi etmez.

Bunun yanında öksürük ilaçları tavsiye edilmez çünkü boğmaca semptomları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bebekler ve çocuklar için tehlikeli yan etkileri muhtemeldir..

Doktorların çoğu, havayı nemli tutmak ve boğmaca semptomlarını hafifletmek için çocuğunuzun yatak odasında nemlendirici kullanmanızı önerir.

Olası yan etkiler

Boğmacalı bebekler, oksijen eksikliğinden dolayı oluşan tehlikeli yan etkileri önlemek için yakından izlenmelidir. Ciddi yan etkiler şunlardır:

 1. Beyin hasarı
 2. Akciğer iltihaplanması
 3. Nöbetler
 4. Beyinde kanama
 5. Apne (nefes almayı yavaşlatır veya durdurur)
 6. Konvülsiyonlar (kontrol edilemeyen, hızlı sallanma)
 7. Ölüm
 8. Bebeğiniz enfeksiyon belirtileri yaşarsa, derhal doktorunuzu arayınız.
 9. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler de aşağıdakiler dahil komplikasyonlar yaşayabilir:
 10. Uyumakta zorluk
 11. İdrar kaçırma (mesane kontrolünün kaybı)
 12. Akciğer iltihaplanması
 13. Kaburga kırığı
Content Protection by DMCA.com